تبلیغات
wellcome to parkourite .به وبلاگ تخصصی پارکور خوش آمدید. به علت حجم زیاد وبلاگ تا لود کامل آن کمی صبر کنید PARKOUR ITE - تاریخچه کاراته

کاراته ورزشی است با ریشه ژاپنی که هدف آن این است كه بدن را وسیله ای تخصصی جهت حمله ودفاع نماید.در واقع  ورزشی است که درقالب مبارزه بین دو نفر اجرا میگردد.
کاراته در لغت به دو واژه کارا یعنی خالی (Empty) وته به معنای دست (Hand) تقسیم میشود که معنای کلی کاراته – دو(راه کاراته)، مبارزه با دست خالی (بدون سلاح) میباشد كه در این راه دل و ذهن از تمام خواسته های دنیوی و غرور بی جا خالی ونهایتاً فرد میبایست بر نفس اماره خویش فایق آید.
 در این رشته، مسابقات بصورت تیمی وانفرادی در دوبخش آقایان و بانوان در رشته های کاتا وکومیته انجام میگردد.
اوزان مسابقات كومیته انفرادی به ترتیب 55- و 60- و65- و 70- و75- و80- و80+و آزاد برای آقایان و 53- و60-و60+و آزاد برای بانوان میباشد.
Ø     تاریخچه جهانی كاراته:
انسان از زمان تولد مجبور به مبارزه برای ادامه زندگی میباشد پس تاریخ قطعی برای پیدایش این فكر كه بدن را به وسیله مبارزه تبدیل نماید نمیتوان یافت، اما کاراته امروزی شکل تکامل یافته ای از کمپوی  چینی (بوکس چینی) می باشد که در ابتدا اوکیناواته  نامیده میشد.
کاراته از سال 1912 به صورت سیستماتیک از کشور ژاپن به جهان خارج معرفی شد ودر سال 1964 اولین فدراسیون رسمی کاراته در جهان توسط انجمنهای گوناگون ژاپنی هم زمان با بازیهای المپیک در ژاپن تشکیل یافت.(FAIKO)
در طی این سالها کاراته از طریق سازمانهای مختلف بین المللی تغذیه گردید تا اینکه هم زمان با اولین دوره مسابقات جهانی این رشته در سال 1970 ، کنفرانسی با حضور 32 کشور برگزار گردید که منجر به تشکیل سازمان جهانی کاراته دو (WUKO) شد. و از این زمان به بعد کاراته به عنوان ورزش جهانی دست یافت.
مدتی بعد فدراسیون جهانی کاراتهW.K.F تاسیس و نهایتاَ به تایید I.O.C رسید و اکنون این سازمان زیر نظر I.O.C مشغول به کار میباشد ومسابقات رسمی آن از طریق همین مجموعه در جهان انجام میگردد.
W.K.F درهرقاره ای نماینده ای دارد که علاوه بر این که به عنوان رئیس فدراسیون همان قاره متولی امور می باشد سمت نایب رئیسی فدراسیون جهانی را نیز دارد و مسابقات دوره ای آن قاره را انجام میدهد که در آسیاA.K.F  (فدراسیون کاراته آسیا) عهده دار آن است و کشور ما نیز بعنوان زیر مجموعه هردو سازمان فوق فعالیت مینماید.
مرکز سازمان جهانی کاراته در کشور اسپانیا و سایت اینترنتی آن www.wkf.net و مرکز فدراسیون کاراته آسیا در کشور تایوان میباشد.
Ø     تاریخچه کاراته ایران :
هنر رزمی کاراته در سال 1342 وارد ایران شد.
 بنیانگذار كاراته ایران آقای فرهاد وارسته هستند و اولین نفری که در کشور مان توانست موفق به اخذ کمربند مشکی گردد آقای مرتضی کاتوزیان بود که در خرداد سال 1349 به این امر نائل گردید.
    کاراته با سبکهای کان ذن ریو، شوتوکان و وادوریو در ایران شروع به کار نمود ولی به تدریج سبكها گسترش یافت بطوریكه هم اکنون 47 سبک بصورت رسمی درایران فعالیت مینمایند.
در سال 1351 آکادمی کاراته به عنوان اولین باشگاه رسمی کاراته کشور کار خود را بصورت منسجم و کلاسه شده آغاز نمود.1
در سال 1352 برای اولین بار تیم ملی کاراته کشورمان شکل گرفت  که با هزینه شخصی به دومین دوره مسابقات جهانی که در پاریس برگزار می شد اعزام گردید و موفق به کسب مدال برنز کومیته تیمی و عنوان پنجمی این دوره از مسابقات شد.
در سال 1353 فدراسیون کاراته ایران شکل گرفت که مسئولیت آن از سوی سازمان ورزش وقت به آقای فرهاد وارسته واگذار گردید.
امروزه فدراسیون کاراته متولی امور  مربوط به سبکهای آزاد کاراته نیزهست که به دو شکل رینگی و غیر رینگی  فعالیت مینمایند. لازم به ذکر است این دو رشته در جهان از طریق سازمانهای غیر متمرکز رهبری میگردد. اما در کشورمان با توجه به جمعیت  زیاد این بخش، فدراسیون کاراته امورمربوط به سبکهای آزاد را عهده دار است